10 - MATERIALS IN SOCIETY, THE STUFF OF DREAMS
Instructor: Stemmer
Time: TR 12:30 - 1:45pm
Location: Phelps 1417
Notes: Disc: T 5:00 - 5:50pm, Girv 1106 & R 3:00 - 3:50pm, Phelps 1448
100B - STRUCTURE AND PROPERTIES II
Instructor: Gianola
Time: TR 2:00 - 3:15pm
Location: Phelps 1508
Notes: Disc: M 1:00 - 1:50pm, HSSB 1236 & W 11:00 - 11:50am, Girv 2127
101 - INTRODUCTION TO THE STRUCTURES AND PROPERTIES OF MATERIALS
Instructor: Bates
Time: TR 11:00am - 12:15pm
Location: IV Theater 2
Notes: Lab: M 4:00-4:50pm, Phelps 2536 or Phelps 3519 & M 5:00-5:50pm, HSSB 4201 & M 6:00-6:50 pm, HSSB 4201 or Phelps 1417 & R 4:00-4:50pm, Phelps 2536
135 - BIOPHYSICS AND BIOMOLECULAR MATERIALS
Instructor: Safinya
Time: TR 11:00am - 12:15pm
Location: Phelps 1417
Notes: (cross-listed with Phys 135)
160 - INTRODUCTION TO POLYMER SCIENCE
Instructor: Segalman
Time: MW 10:00 - 11:15am
Location: Engineering II 1519
Notes: (cross-listed with ChE 260)
162B - FUNDAMENTALS OF THE SOLID STATE
Instructor: DenBaars
Time: MW 2:00 - 3:15pm
Location: Phelps 2514
Notes: cross-listed with ECE 162B, Disc: W 6:00 - 6:50pm, Phelps 1444
186 – MANUFACTURING AND MATERIALS
Instructor: Levi
Time: TR 9:30 - 10:45am
Location: Phelps 1417
200B - ELECTRONIC AND ATOMIC STRUCTURE OF MATERIALS
Instructor: Wilson
Time: MW 10:00-11:50am
Location: Engineering II 1335
Notes: Disc F 2:00-2:50pm, Engineering II 1335
206A - FUNDAMENTAL ELECTRONIC SOLIDS I
Instructor: Mukherjee
Time: TR 4:00 - 5:50pm
Location: Engineering II 1335
Notes: cross-listed with ECE 215A
209B - X-RAY DIFFRACTION II: ADVANCED METHODS
Instructor: Speck
Time: TR 9:30-10:45am
Location: Engineering II 1335
Notes: Make-up lectures: F 9:30-10:45am, Engineering II 1335
211A - ENGINEERING QUANTUM MECHANICS I
Instructor: Van de Walle
Time: MW 12:00 - 1:50pm
Location: Engineering II 1335
Notes: cross-listed with ECE 211A
214 - ADVANCED TOPICS IN EQUILIBRIUM STATISTICAL MECHANICS
Instructor: Fredrickson
Time: TR 11:00-12:15pm
Location: Engineering II 3301
Notes: cross-listed with ChE 210B
215B - SEMICONDUCTOR DEVICE PROCESSING
Instructor: Palmstrom
Time: MW 4:00 - 5:50pm
Location: Engineering II 1335
Notes: cross-listed with ECE 220B, Disc: F 11:00-11:50am, NH 1111
218 - INTRODUCTION TO INORGANIC MATERIALS
Instructor: Seshadri
Time: MW 2:00 - 3:15pm
Location: Engineering II 1335
220 - MECHANICAL BEHAVIOR OF MATERIALS
Instructor: Pollock
Time: MW 12:30-1:45pm
Location: Phelps 1417
Notes: cross-listed with ME 264
240 - FINITE ELEMENT STRUCTURAL ANALYSIS
Instructor: Beyerlein
Time: TR 9:30-10:45am
Location: Engineering II 2243
Notes: cross-listed with ME 271
280B – ORGANIC ELECTRONIC DEVICES
Instructor: Chabinyc
Time: TR 2:00-3:15pm
Location: Engineering II 1335
281 - TECHNICAL COMMUNICATION AND PRESENTATION DESIGN
Instructor: Hawker
Time: TR 2:00-3:15pm
Location: Engineering II 1335
286J - SPECIAL TOPICS IN INORGANIC MATERIALS: OPTICAL CHARACTERIZATION OF MATERIALS
Intsructor: Harter
Time: TR 2:00-3:15pm
Location: Phelps 1417
289H - SPECIAL TOPICS IN STRUCTURAL MATERIALS: STATISTICAL MECHANICS OF CRYSTALLINE SOLIDS
Intsructor: Van der Ven
Time: TR 11:00-12:15pm
Location: Engineering II 1335
289X - SPECIAL TOPICS IN STRUCTURAL MATERIALS: DYNAMIC MECHANICAL BEHAVIOR
Intsructor: Zok
Time: MW 2:00-3:15pm
Location: Phelps 1417