Winter 2020 Schedule

10 - MATERIALS IN SOCIETY, THE STUFF OF DREAMS

Instructor: Stemmer
Time: TR 12:30 - 1:45pm
Location: Phelps 1417
Notes: Disc: T 5:00 - 5:50pm, HSSB 3201 & R 5:00 - 5:50pm, Phelps 1417

100B - STRUCTURE AND PROPERTIES II

Instructor: Gianola
Time: TR 2:00 - 3:15pm
Location: Phelps 2536
Notes: Disc: M 1:00 - 1:50pm, KERR 2166A & W 4:00 - 4:50pm, Phelps 1417

101 - INTRODUCTION TO THE STRUCTURES AND PROPERTIES OF MATERIALS

Instructor: Bates
Time: TR 8:00 - 9:15am
Location: Buchanan Hall 1920
Notes: Lab Required

135 - BIOPHYSICS AND BIOMOLECULAR MATERIALS

Instructor: Safinya
Time: TR 11:00am - 12:15pm
Location: Phelps 1417
Notes: (cross-listed with Phys 135)

160 - INTRODUCTION TO POLYMER SCIENCE

Instructor: Segalman
Time: MW 10:00 - 11:15am
Location: Engineering II 1519
Notes: (cross-listed with ChE 160)

162B - FUNDAMENTALS OF THE SOLID STATE

Instructor: DenBaars
Time: MW 2:00 - 3:15pm
Location: HSSB 3202
Notes: (cross-listed with ECE 162B), Disc: W 6:00 - 6:50pm,HSSB 3203

200B - ELECTRONIC AND ATOMIC STRUCTURE OF MATERIALS

Instructor: Harter
Time: MW 9:00 - 10:50am
Location: Engineering II 1335
Notes: Disc: F 2:00-2:50pm, Engineering II 1335

206A - FUNDAMENTAL ELECTRONIC SOLIDS I 

Instructor: Mukherjee
Time: TR 4:00 - 5:50pm
Location: Engineering II 1335
Notes: (cross-listed with ECE 215A)

209B - X-RAY DIFFRACTION II: ADVANCED METHODS 

Instructor: Speck 
Time: TR 9:30 - 10:45am
Location: Engineering II 1335
Notes: Make-up lectures F 9:30-10:45am, Engineering II 1335

211A - ENGINEERING QUANTUM MECHANICS I

Instructor: Schuller
Time: TR 2:00 - 3:50pm
Location: Phelps 2514
Notes: (cross-listed with ECE 211A)

215B - SEMICONDUCTOR DEVICE Processing

Instructor: Palmstrom
Time: MW 4:00 - 5:50pm
Location: Engineering II 1335
Notes: F 11:00 - 11:50am Kerr 2166B

218 - INTRODUCTION TO INORGANIC MATERIALS

Instructor: Seshadri
Time: TR 2:00 - 3:15pm
Location: E2 1335

220 - MECHANICAL BEHAVIOR OF MATERIALS

Instructor: Pollock
Time: MW 12:30 - 1:45pm
Location: Engineering II 1335
Notes: (cross-listed with ME 264)

222A - COLLOIDS AND INTERFACES I

Instructor: Pitenis
Time: TR 8:00 - 9:15pm
Location: Engineering II 1335
Notes: (cross-listed with BMSE 222A and ChE 222A)

240 - FINITE ELEMENT STRUCTURAL ANALYSIS

Instructor: Beyerlein
Time: MW 11:00 - 12:15pm
Location: Engineering II 2243
Notes: (cross-listed with ME 271)

268A - Semiconductor lasers I

Instructor: Klamkin
Time: TR 4:00 - 5:50pm
Location: Phelps 1437
Notes: (cross-listed with ME 271)

271B - STRUCTURE AND CHARACTERIZATION OF COMPLEX FLUIDS

Instructor: Saleh
Time: TR 11:00 - 12:15pm
Location: E2 1335

280B - ORGANIC ELECTRONIC DEVICES

Instructor: Chabinyc
Time: MW 11:00 - 12:15pm
Location: Engineering II 1335

281 - TECHNICAL COMMUNICATION AND PRESENTATION DESIGN

Instructor: Hawker
Time: TR 2:00 - 3:15pm
Location: Engineering II 1335

286N - FUNCTIONAL INORGANIC OXIDES

Instructor: Clément
Time: MW 12:30 - 1:45pm
Location: Phelps 1417

287B - ELECTROSTATICS IN POLAR SOLVENTS

Intsructor: Pincus
Time: MW 2:00-3:15pm
Location: Engineering II 1335

288A - Special topics in electronic materials

Intsructor: Van del Walle
Time: MW 11:00-12:15pm
Location: Phelps 1417

289G - Phase stability & microstructure evolutio

Intsructor: Levi
Time: TR 9:30 - 10:45am
Location: Phelps 1417

289H - Stastical mechanics of crystalline solids

Instructor: Van der Ven
Time: TR 12:30 - 1:45pm
Location: Engineering II 1335