Spring 2020 Schedule

100C - FUNDAMENTALS OF STRUCTURAL EVOLUTION

Instructor: Zok
Time: TR 11:00 a.m. – 12:15 p.m.
Location: Phelps 1417

186B - ADDITIVE MANUFACTURING

Instructor: Begley
Time: TR 8:00 a.m. - 9:15 a.m
Location: Phelps 1417

200C - STRUCTURE EVOLUTION

Instructor: Pollock
Time: MW 9:00 a.m. – 10:50 a.m.
Location: Engineering II 1335
NotesDisc: F 9:00 a.m. – 10:50 a.m., Engineering II 1335

204 - INTRODUCTION TO MAGNETISM & MAGNETIC MATERIALS

Instructor: Wilson
Time: MW 3:30 p.m - 4:45 p.m
Location: Engineering II 1335

209C - ELECTRON MICROSCOPY II: CRYSTALLINE MATERIALS

Instructor: Gianola
Time: TR 12:30 p.m. - 1:45 p.m.
Location: Engineering II 1335

211B ENERGY QUANTUM MECHANICS II 

Instructor: Van de Walle
Time: TR 2:00 p.m. – 3:50 p.m.
Location: Engineering II 1335
NotesCross-listed with ECE 211B

214 - ADVANCED TOPICS IN EQUILIBRIUM STATISTICAL MECHANICS

Instructor: Shell
Time: TR 12:20 p.m. - 1:45 p.m.
Location: Engineering II 3301

217- MOLECULAR BEAM EPITAXY AND BAND GAP ENGINEERING

Instructor: Palmstrom
Time: MW 3:30 p.m. – 4:45 p.m.
Location: Phelps 1417
NotesCross-listed with ECE 217

222B - COLLOIDS & INTERFACES II

Instructor: Pitenis
Time: 12:30 p.m. - 1:45 p.m.
Location: Engineering II 1335

227 - METAL- ORGANIC CHEMICAL VAPOR DEPOSITION

Instructor: Denbaars
Time: MW 2:00 p.m. – 3:15 p.m.
Location: Engineering II 1335

230 - ELASTICITY/PLASTICITY

Instructor: Beyerlein
Time: MW 12:30 p.m. - 1:45 p.m.
Location: Phelps 1417

234 - FRACTURE MECHANICS

Instructor: McMeeking
Time: TR 3:30 p.m. – 4:45 p.m.
Location: Phelps 1417
Notes: Cross-listed with ME 275

245 - ELECTROCHEMISTRY & ELECTROCHEMICAL METHODS

Instructor: Clement
Time: MW 11:00 a.m. - 12:15 p.m.
Location: Engineering II 1335

271C - PROPERTIES OF MACROMOLECULES

Instructor: Chabinyc
Time: TR 9:30 a.m. – 10:45 a.m.
Location: Engineering II 1335

274 - SOLID STATE INORGANIC MATERIALS

Instructor: Stucky
Time: TR 12:30 p.m. – 1:45 p.m
Location: Phelps 1417
NotesCross-listed with CHEM 274

276B - BIOMOLECULAR MATERIALS II

Instructor: Safinya
Time: TR 11:00 a.m. – 12:15 p.m.
Location: Engineering II 1335
NotesCross-listed with BMSE 276B

286D - ADVANCED TEM

Instructor: Stemmer
Time: TR 9:30 a.m. – 10:45 a.m.
Location: Phelps 1417

286G - STRUCTURAL FAMILILES OF FUNCTIONAL INORGANIC MATERIALS

Instructor: Seshadri
Time: TR 2:00 p.m. – 3:15 p.m.
Location: Phelps 1417

286J - OPTICAL CHARACTERIZATION OF MATERIALS

Intructor: Harter
Time: MW 2:00 p.m. - 3:15 p.m.
Location: Pheps 1417

287A - SPECIAL TOPICS MACROMOLECULAR MATERIALS

Instructor: Bates
Time: MW 11:00 a.m. – 12:15 p.m.
Location: Phelps 1417